...

12.1.2017
2809

Muğla`nın Yeni Ufku Sağlık Sektörü

Muğla'nın ufku önce turizmle genişledi ve bu sektör şu anda belli bir doyuma ulaştı.

Muğla'nın ufkunda 1992'den beri de üniversite var. Her ilçeye yayılmış fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarıyla, üniversite, akademik işleyişin yanında güçlü bir eğitim sektörü olarak da Muğla'ya ufuk çizmiştir. Üniversiteye bağlı eğitim sektörü de belli bir doyuma ulaşmıştır.

Yeni Muğla'nın yeni ufku sağlık sektörü olmalıdır.

Yakın zamana kadar il merkezinde ve ilçelerde yerleşik "Devlet Hastanesi" zihniyetiyle yürütülen sağlık sektörü, Muğla'da da genelin özelliklerini taşıyarak ve "devlet işi" psikolojisiyle gidiyordu.

Üniversite bünyesinde Tıp Fakültesi kurulmasıyla, geleneksel sağlık hizmetleri anlayışı yeni bir vecheye büründü ve Muğla'ya yeni bir ufuk kazandırma zihniyetinin temelleri atıldı.

Aynı dönemde Sağlık bakanlığı da sağlık bürokrasisinde yeni bir yapılanmaya giderek daha dinamik bir zihniyetin yeşermesine imkan tanıdı.

"Devlet Hastanesi", Tıp Fakültesi ile imzalanan protokolle hastane Araştırma hastanesi yapısına kavuştu. Yapılmakta olan ve gelecek aylarda hizmete girecek olan binalarıyla Tıp Fakültesi ve hastane, Muğla sağlık sektöründe büyük bir rahatlama sağlayacak. Fakat bu rahatlama bizi rehavete sürüklememeli.

Şehir Hastanesine Doğru

Son yıllarda telaffuz edilmeye başlanan "Şehir Hastanesi"nin Muğla'da da açılması şarttır. Genel olarak 3. Kademe bir hastane olarak kabul edilen bu tür hastanelerden birinin Muğla'da hizmet vermesi ve bunun yanında sağlık turizmine yönelik yeni projelerin hayata geçirilmesi, Muğla'da, turizm ve üniversiteden sonra yepyeni bir ufuk olacaktır.

Hadi Şehir hastanesi için erken diyenler olabilir fakat Karadağ'ın Devrant gediği taraflarında inşa edilmekte olan yamaçlarında, rahatça Şehir Hastanesi'ne dönüşebilecek bir yapılaşmanın olmasına hiçbir engel bulunmamaktadır. Hani Cem Yılma diyordu ya "Bir numara büyük aldım, seneye de giyerim"; işte o hesap.... Şu andaki yapılaşma, 5-10 yıl sonrası hesaplanarak gerçekleştirilirse, gelecek yıllarda sıkıntı çekilmez.

Türkiye'de sağlık turizmi için 8 ilin seçildiğini duyduk ve bunlardan biri Muğla. Bu güzelim il, niye sağlık turizminin baş kenti olmasın? Coğrafi avantajımızı sağlıkla beraber dünyaya niye pazarlamayalım?

Sağlık Turizmi demişken, yapılacak olan sağlık kampüsünde bir otel niye olmasın? Pek çok hastane, artık, ziyaretçiler, refakatçiler ve iş takipçilerinin kullanabileceği otelleri de barındırıyor bünyesinde

Diş Hekimliği Fakültesi

Geçen yıl dişlerimden bir sıkıntı yaşadım. Eh... Yaş 60'a dayanınca bu tür sıkıntıların çekilmesi normal.

Sıkıntı çekmek bu yaşta normal de, ufacık bir kaplama için başka bir ilimize mecbur olmamız şaşırttı beni. Şu güzelim şehrimizde diş kaplaması yapılamıyor. Dişin kalıbı alınıyor; komşu ile gönderiliyor ve oradan gelen kapla dişe monte ediliyor. Bu durum Muğla'ya yakışmadı.

Diş sağlığı için yüzlerce insanın başta İzmir olmak üzere komşu illere gittiğini biliyorum. Muğla'da kurulacak tam teşekküllü bir Diş Hekimliği Fakültesi ile Muğla sağlık ufkunu daha da zenginleştirebilir.

Bütün bunları mesnetsiz bir şekilde mi yazıyorum?

Hayır...

Başta sayın rektörümüz Prof. Dr. Mansur Harmandar olmak üzere, Tıp Fakültesi dekanı sayın Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan'dan aldığımız bilgiler çerçevesinde yazıyoruz.

Haydi hep beraber, Muğla'nın ufkunu sağlık sektörü ile genişletelim!..

 

Hamle Gazetesi

 

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.