...

24.1.2017
3559

Menteşe Grubu Güç Tazeledi

Muğla'nın en etkili sivil toplum kuruluşlarından birisi Menteşe Grubu Derneği'dir.

Derneğin mazisi 1996'lara kadar gider.

Başlarda samimi bir grup aydının sade sohbeti iken 1998'de kurumsallaşma temayülü ortaya çıkar. O yıllarda sivil inisiyatif geleneği yaygındı. Dernek, vakıf, sendika, parti gibi sivil toplum kuruluşu olmayan ancak, belirli kriterler çerçevesinde bir araya gelen inisiyatif grupları yaygındı. O yıllarda üniversitede şube müdürü olan sevgili Erdal Çil, bir grup arkadaşıyla "Menteşe Grubu"nu kuruyor. Herhangi bir siyasi amaç ve bağlantı ile değil, sadece "yerli düşünce" merkezli bir beraberliktir bu.

Ben gruba kuruluşundan iki ay sonra falan katıldım.

Grup sohbetlerin yanı sıra öğrencilere burs ve yemek vererek faaliyet gösteriyordu. Sonraları bu faaliyetler mahiyet değiştirerek devam etti. Grup içi toplantılar 15 günde bir sürdü ve bu toplantılarda, yerel, ulusal ve uluslararası ölçeklerde çok ciddi konular tartışıldı. Çeçen-Rus savaşı sürerken 2 Çeçen komutanı ağırladığımız toplantı, çok hüzünlü ama bir o kadar da ümit verici idi.

Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Şahin Uçar, Yrd. Doç. Dr. Yasemin Akkuş, Eski Belediye Başkanı ve Bakan Erman Şahin, Doç. Dr. Tuncay Öğün, Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Çeçen komutanlar gibi pek çok grup mensubu olmayan şahsiyetlerin konuşmalarının yanı sıra grup mensupları da kendi alanlarında geniş bilgileri aktardıkları konuşmalar ve sohbetler yaptılar. Tabii, kendi içinde en etkili toplantılar, herkesin kendisi ve toplumla hesaplaştığı "Biyografilerimiz" toplantıları idi. Bu toplantılarda bütün grup mensupları birbirlerini daha iyi tanıdı. Herkes yaşadıklarıyla hesaplaştı. Güldüğümüz anlar da oldu, ağladığımız anlar da...

Menteşe Grubu Cemil Meriç ve Şahidi Paneli ile Muğla gündeminde iki önemli hususun tartışılmasına vesile oldu.

Şöyle dönüp geriye doğru bakıyorum da 150 civarında toplantı ve sohbet ile düşünce üretimine katkıda bulunmuş Menteşe Grubu.

Menteşe Grubu 2003'te dernekleşmeye karar verdi ve "Menteşe Grubu Derneği" adıyla sivil toplum kuruluşu özelliği kazandı. O günden beri faaliyetlerini dernek olarak gerçekleştiren Menteşe Grubu, itiraf edelim ki sevgili Erdal Çil'in Muğla'dan ayrılmasıyla biraz enerji kaybetti. 2014'te bu enerji Doç. Dr. Adnan Çevik'in başkanlığında oluşan yönetim kurulu ile yeni bir ivme kazandı.

1999-2000'de Kanuni'nin Rodos Seferi esnasında geçtiği Muğla güzergâhını Menteşe Grubunda konuşmuştuk. Sevgili Adnan Çevik'in gayreti ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün ve özellikle sayın valimiz Amir Çiçek'in desteğiyle "Kanuni Yolu" projesi hayata geçti. İlk ürün olarak harita broşür basıldı.

Menteşe Grubu Derneği, 30 Ocak 2016 günü yaptığı 4. Olağan Genel Kurulu ile gelecek 3 yıl için yeni bir ekip seçti.

Dernek 4. Genel Kurulu, Millî Mücadele'de Yörük Ali'ye karargâhlık yapan Saadet Hanım Konağında gerçekleşti.  Yörük Ali'nin verdiği mücadelenin kültürel boyutu için kalemlerini bileyip klavyelerini parlatan aydınlar, gelecek 3 yılda Muğla, ülke ve dünya günceline katkıda bulunmak üzere, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. Fevzi Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Bülent Yorulmaz, Ahmet Fatih Ceylan ve İsmail Zorba'dan oluşan yeni bir heyetle yola devam kararı aldı.

İnşallah Menteşe Grubu Derneği, gelecek 3 yılda yeni faaliyet ve başarılara imza atacaktır.

Hamle Gazetesi


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.