Bekir Cevizci Kimdir

Bekir Cevizci Kimdir?

1979 yılında Konya'da doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Hadim'de tamamladı. Üniversiteyi Selçuk Üniversitesi'nde tamamlayarak 2002 yılında Matematik Öğretmeni olarak göreve başladı. Yurdun çeşitli yerlerinde görev yaptıktan sonra 2013 yılında Muğla'ya atandı. Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından 2015 yılında Yılın Öğretmeni seçildi. Halen Muğla Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü'nü yapmaktadır. Cevizci, evli ve iki çocuk babasıdır.

Matematik öğretmeni olmasına rağmen edebiyat alanında da eserler veren Cevizci'nin "Koksu" isimli bir hikâye kitabı ve "Neynâme Mevlânâ" isimli bir araştırma inceleme kitabı bulunmaktadır. Kültürel öğeler içeren ve Somut Olmayan Kültürel Mirasın yok olmaması kaygısıyla, popüler kültürün etkisinde kalmadan yazılan hikâyelerden oluşan Koksu, edebiyatseverlerin beğenisini kazandı.

Cevizci'nin çok yönlülüğü-kültürlüğünün bir başka eseri de Neynâme Mevlânâ'dır. Mesnevî'nin ilk on sekiz beytinin incelenmesinden oluşan eser, Mevlânâ'yı insani açıdan ele alıyor. Mevlânâ'nın kendi duygu düşüncelerini anlattığı, çektiği sıkıntılara yer verdiği ve manevi olarak olgunlaşmasını ele aldığı Mesnevi'nin bu bölümü Cevizci'nin kaleminden ayrı bir bakış açısıyla ele alınmış.