CHP’li GİRGİN: MUĞLA SAHİLLERİ MUÇEV’İN KEYFİNE BIRAKILAMAZ
28.7.2021 10:45:00

MUÇEV’in idaresinde dünyaca ünlü Muğla plajlarıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Özelleştirilen plajlarla ilgili konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, MUÇEV’in gerekli şekilde denetlenmediğini ve belediyeler eliyle tüm hizmetlerin yapıldığı kıyı bölgelerindeki gelirlerin MUÇEV’e aktarıldığını söyledi.

 

Turizm cenneti Muğla’da, MUÇEV idaresinde olan sahiller kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Muğla’da, 14 plaj, iskele, koy ve tesisin işletme ve ihale hakkını alan MUÇEV Limited Şirketinin, sahilleri ihale ile özelleştirmesi tepkilere neden oldu. Bu konuda TBMM’ye soru önergesi veren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, MUÇEV’in kamu yararı sağlanması gereken kıyılarda keyfi uygulamalar yaptığını ve denetlemediğini söyleyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için sorular yöneltti.

“MUÇEV, İKTİDARI ARKASINA ALMIŞ BİR SERMAYE ŞİRKETİ GÖRÜNÜMÜNDE”

Girgin, daha önce vermiş olduğu önergeye Bakanlık tarafından verilen cevapta MUÇEV’in “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Korum Vakfı (TUÇEV) ve Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın iştiraki” olduğunu söylediklerini belirtti. Girgin, bu şekilde MUÇEV’in Limited şirket olduğunu söylerken, sermaye kazancı sağlayan bir şirketin dayandığı hukuki çerçevenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Muğla Valiliği olduğunu söyledi. Girgin, “”MUÇEV Limited Şirketi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı, kamu bürokratları yönetici olarak görev yapmaktadır. MUÇEV’in hukuki görünümü, kamu gücünü arkasına almış bir sermaye şirketi görüntüsü vermektedir.

SAYIŞTAY BULGULARI VE YARGI KARARLARINA RAĞMEN KIYILAR MUÇEV’E DEVREDİLDİ

Girgin, “Muğla’da 14 plaj, iskele, koy ve tesisin işletme ve ihale hakkını MUÇEV Limited Şirketi aldı. Kıyı alanlarının MUÇEV’e devredilemeyeceğine dair kesinleşmiş yargı kararları ve Sayıştay bulguları bulunmasına rağmen bu alanlar Bakanlıkça yerel yönetimlerin elinden alınmıştır. Kıyılarda kamu yararının sağlanması için esas olan kıyı şeritlerinin yerel yönetimlere tahsis edilmesidir. Bu kıyısal alanların tüm hizmetleri belediyeler eliyle yapılmaktadır. Buna rağmen bölgelerden elde edilen tüm gelirler MUÇEV’e gitmektedir. MUÇEV Limited Şirketi’nin bir özel hukuk tüzel kişisi olmasına rağmen, kamu hizmeti olması gereken alanlarda faaliyet yapması ve bu faaliyetlere yönelik tatmin edici ve kapsamlı bir denetleme sürecinin işlememesi kamuoyunda ciddi rahatsızlık yaratmaktadır. Ortak varlığımız olan kıyılarımızın işgal ve talan edilmesine karşı her platformda mücadele edeceğiz” dedi.

Girgin’in Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırması için TBMM’ye verdiği soru önergesi soruları şu şekilde:

1-           Söz konusu alanların, MUÇEV Limited Şirketi’ne, hangi kanun maddesine göre ücretsiz devri veya tahsisi sağlanmıştır?

2-           MUÇEV Limited Şirketi, kamusal varlığımız kıyılarımızı, kamunun gücüyle ancak Sayıştay denetimine tabi olmadan yönetmek için mi kurulmuştur?

3-           MUÇEV Limited Şirketi’nde yönetim ve denetleme kurullarında kimler yer almaktadır?

4-           kamu görevlilerinin MUÇEV Limited Şirketi Yönetim Kurulu’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev almaları yasal mıdır? Bu durum 658 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan ticaret yasağına aykırı değil midir?

5-           Bu kişilere herhangi bir ücret, huzur hakkı vs. ödenmekte midir? Ödeniyorsa bu ikinci görev ve ücret yasağına girmekte midir?


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.